STRONA GŁÓWNA
PRIVATISSIMA
LOGOWANIE
DLA ODBIORCÓW HURTOWYCH:
|
|
Collegium Columbinum
31-831 Kraków
ul. Fatimska 10
NIP: 678-312-12-71
tel./fax: +48 12 641 42 54
kom.: +48 601 444 567
email: napisz
do nas |
|
|
O nas
Nasza Księgarnia oraz Czytelnia dostępne również w telefonie komórkowym….
W NASZYM WYDAWNICTWIE MONOGRAFIE Z DZIEDZIN NAUK HUMANISTYCZNYCH, SPOŁECZNYCH I TEOLOGICZNYCH OTRZYMUJĄ PODWYŻSZONĄ ILOŚĆ PUNKTÓW NP.: AUTOR MONOGRAFII-120 PKT.
Abstract
W ciągu niemal ćwierć wieku działania Collegium Columbinum publikuje monografie naukowe, które stanowiły zawsze i stanowią nadal istotny wkład w rozwój dziedziny nauk humanistycznych (głównie filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i sztuce ), nauk społecznych (nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce, administracji i politykach Publicznych, nauki socjologiczne, psychologia, prawo kanoniczne ), sztuka (sztuki filmowe i teatralne, sztuki muzyczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki ) oraz dziedziny nauk teologicznych. Wydawnictwo kieruje się wartością naukową publikowanych monografii i dba, by prezentowały one najwyższy poziom naukowy. Gwarantuje to jednolity system standardów kwalifikowania monografii do publikacji, zakładający, że - poza obowiązkowymi (bezimiennymi dla autora) recenzjami uznanych autorytetów w konkretnej dziedzinie - najistotniejsze i wymagające największej troski dzieła konsultowane są dodatkowo z przedstawicielami środowiska naukowego danej dyscypliny w Polsce, a bywa też niejednokrotnie, że o opinie proszone są uznane autorytety zagraniczne.
Wydawnictwo stosuje wszelkie dostępne środki w celu zapobiegania plagiatom, nadużyciom i publikacji fałszywych danych, a stosowane procedury zapewniają wysoką jakość merytoryczną i edytorską publikacji. Produkcja wydawnicza realizowana jest wedle określonych procedur od początku istnienia oficyny przez ten sam zespół kwalifikowanych redaktorów z bogatym doświadczeniem zawodowym. Obecnie, by w większym stopniu podnieść standardy etyczne, Collegium Columbinum opracowało - na podstawie zasad, określonych przez COPE Committee on Publication Ethics (Komitet ds. Etyki Publikacyjnej) nowe procedury, jeszcze bardziej precyzyjne. Korzystając z zawartych w Kodeksie Postępowania COPE wytycznych i w oparciu o umieszczone na stronach COPE materiały (w tym odpowiednie diagramy), Collegium Columbinum dostosowało zasady dotyczące publikacji materiałów w czasopismach i publikacjach, które wydaje w sposób ciągły (na przykład dawniej: „Estetyka i Krytyka”, a obecnie: „Nowa Logopedia”, „Dialog z Tradycją”, "Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej") do praktyki wydawnictw monograficznych, szczególnie w zakresie plagiatów, niepodawania źródeł czy „honorary authorship”.
Publikacje, w zależności od potrzeb, są częściowo lub całkowicie obcojęzyczne: angielskie, niemieckie, francuskie, włoskie, rosyjskie, ukraińskie. Wśród autorów książek i artykułów znajdują się wybitne nazwiska pisarzy i uczonych z dawnej i najnowszej kultury europejskiej i polskiej. Pozwala to między innymi na prowadzenie przez wydawcę globalnej dystrybucji, dzięki czemu dzieła publikowane przez Collegium Columbinum są obecne w wielu katalogach zarówno bibliotecznych (łącznie z tak globalnymi jak WorldCat), jak i naukowych (np.: Rijksmuseum Research Library, MOCAK, odpowiednie wydziały uniwersytetów krajów, z których pochodzą autorzy, bądź których dotyczą dzieła). Ta promocyjna aktywność wspomagana jest działaniami opartymi o własny, sprawdzony program dystrybucyjny umożliwiający zakup bezpośrednio ze stronicy oficyny jak i poprzez stronice wyspecjalizowanych partnerów o zasięgu globalnym (typu Księgarnie Naukowe, PWN, Księgarnia Akademicka, e-księgarnia.pl etc.). W obrocie zagranicznym (światowym) Wydawnictwo od początku działalności przed ćwierćwieczem współpracuje z renomowana firmą Lexicon, która standardowo dostarcza każdą z naszych publikacji do europejskich i pozaeuropejskich ośrodków slawistycznych oraz regularnie do Biblioteki Kongresu USA. Skrupulatne realizowanie przez nas obowiązku wysyłania egzemplarza obligatoryjnego oraz przesyłanie znaczącym recenzentom egzemplarzy do oceny - pozwala Collegium Columbinum utrzymywać stałe zainteresowanie swoimi publikacjami z korzyścią dla polskiego środowiska akademickiego.
Z wielu otrzymanych pochwał i nagród, CC najwyżej ceni sobie nagrodę Fondazione Sbranti (Uniw. w Pizie) za najlepszą książkę o pol.-włoskich stos. kulturalnych (M. Wrana, Angelo Maria Durini, Poeta i polityk w purpurze, 2014, ser. BT XXXI).
Szerzej: Collegium Columbinum działa…
Collegium Columbinum działa od roku 1996, zrazu w środowisku krakowskim, z czasem zaś ogólnopolskim. Odzwierciedlając naukowe a także pozazawodowe zainteresowania Redaktora Naczelnego, prof. dra hab. Wacława Waleckiego, i również inspiracje oraz wzorce zawodowe profesury krakowskiej polonistyki, prof. prof. Tadeusza Bujnickiego, Ϯ Henryka Markiewicza, Ϯ Stanisława Jaworskiego, ϮTadeusza Ulewicza i innych – stworzyło swój profil nakierowany na publikacje z zakresu szeroko rozumianej humanistyki: od filozofii, historii i historii sztuki, poprzez bibliografię i religioznawstwo po wszelkie odmiany literaturoznawcze i językoznawcze filologii polskiej i obcej.
Produkcja wydawnicza realizowana jest od początku istnienia oficyny przez ten sam zespół kwalifikowanych redaktorów z bogatym doświadczeniem zawodowym. Drukując w zasadzie w kilku seriach, na przykład: Biblioteka Tradycji, Biblioteka Duchowości Europejskiej, Biblioteka Badań nad Oświeceniem, Książki bez Kantów, wreszcie Varia - ogłosiło około 390 tytułów, wśród których znajdują się opracowania źródłowe, monografie zagadnień, autorów, studia zbiorowe, przegotowywane wedle stałych wzorców edytorskich z zastrzeżeniem twórcom praw autorskich (w ostatnich trzech latach od 15 do 20 monografii), stosowaniem ujednoliconych zapisów bibliograficznych, wskazywaniem słów kluczowych itd.. Collegium Columbinum jest/było również wydawcą a czasem współzałożycielem-wydawcą kilku czasopism lub naukowych publikacji ciągłych (na przykład "Estetyka i Krytyka", "Nowa Logopedia" - osiem tomów, "Dialog z Tradycją" - osiem tomów, "Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej").
Publikacje, w zależności od potrzeb, są częściowo lub całkowicie obcojęzyczne: angielskie, niemieckie, francuskie, włoskie, rosyjskie, ukraińskie. Wśród autorów książek i artykułów znajdują się wybitne nazwiska pisarzy i uczonych z dawnej i najnowszej kultury europejskiej oraz polskiej. Ograniczając się tylko do twórców monografii, lub opracowań źródłowych i podręcznikowych warto wymienić m.in. takich uczonych jak: kilkakrotnie Дејан Ајдачић (Serbia-Ukraina), Nullo Minissi, Benedetta Craveri (Włochy), Rena A. Syska-Lamparska (USA), Ferenc Postma (Holandia), Hans-Christian Luschützky, František Vaclav Maresch, Georg Holzer, J. Doschek, Liliana Madelska, Michael Moser (Austria), Cepгей Николаев, Eлена Твердислова (Rosja), zaś z krajowych wielokrotnie Tadeusz Bujnicki, ϮHenryk Markiewicz, Jadwiga Miszalska, ϮJerzy Starnawski, Dorota Samborska-Kukuć i ϮTadeusz Ulewicz oraz Waldemar Deluga, ϮStanisław Jaworski, ϮStanisław Karolak, Mirosław P. Kruk, Jakub Z. Lichański, Jan Okoń, Aleksander Naumow, Leszek Sosnowski, Maria Strycharska-Brzezina. Wszystkie publikacje trafiają taże do repozytoriów i baz bibliotecznych wedle przynależności zawodowej autorów.
Oficyna często współdziała, współwydaje książki, zapraszana przez szeroką paletę partnerów, na przykład Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Artes Liberales), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Biblioteka Naukowa PAU/PAN w Krakowie. W zakresie publikacji obcojęzycznych partnerem jest Zespól Tłumaczy Przysięgłych "Sigillum".
Działalność Wydawnictwa spotyka się z szerokim zainteresowaniem i uznaniem, czego dowodem na przykład nagroda Fundacji Kultury Polskiej za całokształt aktywności wydawniczej i wyróżnienia dla wielu spośród naszych publikacji, w tym zagraniczne, na przykład włoskie dla książki Magdaleny Wrany "Angelo Maria Durini. Poeta i polityk w purpurze" (Kraków 2013). Lokalnie: kilkakrotne comiesięczne nagrody Biblioteki Kraków - Krakowskiej Książki Miesiąca. Wysoką pozycję naszych książek w środowisku naukowym potwierdzają częste zgłoszenia do druku książek, które następnie staja się podstawą wybitnych przewodów habilitacyjnych i profesorskich (P. Oczko, Miotła i krzyż, Kraków 2013 i wiele innych). Także liczne zgłoszenia autorów z zagranicy do opublikowania ich prac w Polsce, właśnie u nas, charakteryzują rangę tego domu wydawniczego (Minissi, Holzer, Doschek, Luschützky, Maresch, Николаев, de Carlo).
Ważne decyzje wydawnicze, poza obowiązkowymi anonimowymi recenzjami uznanych autorytetów w konkretnej dziedzinie, konsultowane są z szeroką gamą przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce, w zależności od kompetencji. Na przestrzeni działalności Collegium Columbinum do tego grona należeli lub należą (niezależnie od tego, że bywali też niekiedy autorami) stali opiniodawcy m.in.: prof. prof. Andrzej Borowski, ks. Andrzej Bruździński, ϮZbigniew Goliński, Stanisław Koziara, Aleksander Krawczuk, ϮJanusz Pelc, ϮHenryk Markiewicz, Aleksander Naumow, Alina Nowicka-Jeżowa, ϮJerzy Starnawski ϮTadeusz Ulewicz. Wśród życzliwych doradców-przyjaciół oficyny, służących zawsze formalną lub nieformalną doradą są m.in. prof. prof. Anna Czabanowska-Wrobel, Agnieszka Gronek, Georg Holzer (Wiedeń), Jolanta Krzysztoforska (Wiedeń), Jarosław Ławski, Piotr Oczko, Eugenia Prokop-Janiec, Jacek Wójcicki.
Kanały dystrybucji i promocji książek oraz czasopism są standardowe: zainteresowane liczne księgarnie naukowe w Polsce (indywidualnie lub poprzez AZYMUT), Księgarnia Internetowa na portalu Oficyny (tu bardzo wiele zamówień indywidualnych: columbinum@columbinum.com.pl oraz i-ksiegarnia@columbinum.com.pl), Prenumeratorzy (głównie biblioteki), a niezależnie również oczywiście odbiorcy Egzemplarza Obowiązkowego. Stałym elementem na liście dystrybucji są biblioteki (głównie wydziałów slawistycznych) na uniwersytetach europejskich i w USA (Stanford Univesity i University of Columbia oraz dodatkowo Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jako odbiorca praktycznie każdej pozycji wydawnictwa Collegium Columbinum, wedle zasady "minimum po jednym egzemplarzu z każdego tytułu". Stałymi drogami promocji są również od kilkunastu lat Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i witryna Collegium Columbinum (www.columbinum.com.pl), która w skali miesięcznej ma średnio 1 300 odsłon (w tym ok. 80% z Polski i po kilkadziesiąt wizyt z Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Włoch, Białorusi). Warto nadmienić, że portal internetowy Collegium Columbinum, poprzez zamieszczane omówienia oferowanych publikacji, pełni również rolę informacyjną na temat najważniejszych kierunków badań humanistycznych prowadzonych w Polsce (na przykład jest źródłem bibliograficznym dla kierunków slawistycznych nie tylko w Europie, ale i poza nią, jak widać z odwiedzin: z Korei Południowej, Japonii, Brazylii).
Z wielu otrzymanych pochwał i nagród, CC najwyżej ceni sobie nagrodę Fondazione Sbranti (Uniw. w Pizie) za najlepszą książkę o pol.-włoskich stos. kulturalnych (M. Wrana, Angelo Maria Durini, Poeta i polityk w purpurze, 2014, ser. BT XXXI).
Zgodnie z obowiązującymi zasadami wersje elektroniczne części publikacji trafiają do repozytoriów uczelnianych lub rozpowszechniane są w indywidualnych imiennych kopiach po wyczerpaniu nakładu papierowego.
Zespół Collegium Columbinum
Literatura
1. J. Pelc (Uniwersytet Warszawski), Serie edytorskie Collegium Columbnum redagowane przez Wacława Waleckiego, Kraków, czerwiec-październik 2003, BAROK, X/2 (20) 2003
2. Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny, t.9, Instytut Badań Literackich, Warszawa 2004, s. 21-25, t. 10, Warszawa 2007, s. 815-817
3. Żyć z pasją do książek, „Alma Mater. Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego”, październik 2004, nr 63, s. 34-37 i 94-95
4. Litteris et Artibus Cracoviae – Dla kultury Krakowa. 1988-2008, Fundacja Kultury Polskiej, Kraków 2008, s.68, 133
5. Stare jest piękne. Z prof. dr hab. WACŁAWEM WALECKIM rozmawia Kazimierz Targosz, Miesięcznik Społeczno-kulturalny KRAKÓW, nr 5 (79), maj 2011, s. 36-37
|